Jak co roku początek stycznia stoi pod znakiem wielu zmian w przepisach podatkowych. W 2023 r. zmianie ulegną m.in. wprowadzone niedawno regulacje dotyczące opodatkowania spółek holdingowych.

Rozszerzenie zakresu pojęcia spółki holdingowej…

Przepisy dotyczące szczególnych zasad opodatkowania spółek holdingowych weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Przewidują one preferencyjne opodatkowanie przychodów z dywidend oraz zbycia udziałów i akcji krajowych oraz zagranicznych spółek zależnych.

W dotychczasowym stanie prawnym za spółkę holdingową w rozumieniu ustawy o CIT uważana mogła być jedynie spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Od 1 stycznia 2023 r. z preferencjami zostaną objęte również proste spółki akcyjne. Z art. 24m pkt 2 lit. c) ustawy o CIT usunięte zostało także ograniczenie dotyczące korzystania przez spółkę ze zwolnienia dywidendowego.

…i zależnej

Od 1 stycznia 2023 r. zniesione zostaną także niektóre ograniczenia wynikające z definicji spółki zależnej. Od tej pory w tej kategorii będą mieścić się także spółki korzystające ze zwolnienia strefowego oraz posiadające udziały lub akcji w kapitale innej spółki, jak i będące wspólnikami w spółce osobowej.

Z drugiej strony wydłużony został okres, przez który spełnione będą musiały być warunki korzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania przychodów spółek holdingowych. Dotychczas okres ten wynosił rok i co więcej dotyczył tylko okresu posiadania wymaganej ilości udziałów lub akcji w spółce zależnej. Teraz okres ten zostanie wydłużony do dwóch lat, a ponadto zakres warunków koniecznych do realizacji przez tak długi okres będzie szerszy, gdyż będzie odnosił się do wszystkich kryteriów spółki dominującej i zależnej. Najważniejszym z nich pozostanie natomiast posiadanie przez spółkę dominującą co najmniej 10 proc. udziałów lub akcji w spółce zależnej.

Nowe korzyści dla spółek holdingowych

W 2022 r. spółki holdingowe korzystały ze zwolnienia od podatku przychodu z dywidend wypłacanych przez spółki zależne, jednak tylko w części odpowiadającej 95 proc. kwoty dywidendy. W związku ze zmianą art. 24n ust. 1 ustawy o CIT od 2023 r. dywidendy będą zwolnione z podatku w całości.

Zatem większość zmian w zakresie opodatkowania przychodów spółek holdingowych jest dla nich korzystna – uprawnione do korzystania ze zwolnień podatkowych zostaną kolejne spółki, a kwota zwolnienia w praktyce będzie wyższa.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r., poz. 2180)
  • art. 24m i art. 24n ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.)