Nowe usługi cyfrowe w ZUS i urzędach skarbowych

Od 4 listopada we wszystkich oddziałach ZUS będziesz mógł umówić się na e-wizytę, a od 16 listopada wizytę w urzędzie skarbowym umówisz również elektronicznie.

ZUS

Możliwość umówienia e-wizyty w ZUS funkcjonuje już od 19 października, ale nie we wszystkich oddziałach. Te, które jeszcze nie wprowadziły tego rozwiązania, mają ruszyć z tą usługą od 4 listopada. W trakcie e-wizyty będziesz mógł:

  1. uzyskać informacje ogólne w zakresie obowiązujących przepisów prawa;
  2. otrzymać informacje na temat zasad wypełniania, kompletowania i składania wniosków/dokumentów;
  3. uzyskać informacje o usługach doradczych, np. doradcy emerytalnego, w tym dotyczące prognozowanej kwoty przyszłej emerytury oraz doradcy ds. ulg i umorzeń;
  4. złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń (zaświadczenie zostanie wysłane na adres zapisany na koncie klienta w ZUS);
  5. potwierdzić tożsamość, aby założyć niezaufany profil PUE;
  6. dostać wsparcie w założeniu profilu PUE.

Nie będziesz w ten sposób mógł złożyć żadnych wniosków czy pism.

Więcej informacji o tej usłudze dostępnych jest na stronie ZUS.

Urzędy skarbowe

W przypadku urzędów skarbowych na razie nie wprowadzono możliwości e-wizyt. Jednak cyfryzacja nie jest tam niezauważalna. Od 16 listopada będziesz mógł umówić się na wizytę w swoim urzędzie skarbowym za pośrednictwem portalu podatki.gov. Przy czym masz do wyboru nie tylko tę opcję.

Wizytę nadal możesz umówić telefonicznie. Istnieje również trzecia możliwość, osobiste stawienie się w urzędzie. Tyle, że nie spotkasz się z pracownikiem urzędu w swojej sprawie, lecz żeby… umówić termin wizyty. Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej wskazano, że „ze względu na sytuację epidemiczną do urzędu umawiajmy się tylko, jeśli jest to niezbędne, a wizytę zarezerwujmy przez internet lub telefonicznie”.

Oczywiście nadal informację w zakresie obowiązków podatkowych uzyskasz telefonicznie pod numerem Krajowej Informacji Skarbowej.