Podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie tzw. estońskim CIT w związku z wojną na Ukrainie również chcą pomagać. Jednak w odróżnieniu od innych podatników przekazywane przez nich darowizny i świadczenia były opodatkowane. Zmieniło się to z dniem 19 marca 2022 r.
W przypadku podatników „estońskich” jednym z sześciu elementów podstawy opodatkowania są wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. Tym samym w ich przypadku, jeśli wydatek jest niezwiązany z działalnością gospodarczą to muszą zapłacić od niego podatek według stawki 10% lub 20%. Dotyczyło to również darowizn.
Aby taka sytuacja nie miała miejsca postulowano o wprowadzenie zmian przepisów, które umożliwiłyby podatnikom na ryczałcie od dochodów spółek pomoc w związku z wojną na Ukrainie bez płacenia podatku. Zmiany te zostały wprowadzone z dniem 19 marca 2022 r.
Co zatem wprowadza rozporządzenie?
Dzięki nowym przepisom podatnicy opodatkowani estońskim CIT nie będą musieli zapłacić ryczałtu od dochodów osiągniętych z tytułu przekazanych darowizn oraz świadczonych nieodpłatnie usług, których celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Aby jednak możliwe było skorzystanie z zaniechania poboru ryczałtu, darowizny te oraz nieodpłatne usługi muszą być świadczone na rzecz:
- organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnych organizacji określonych przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotów wykonujących na terytorium RP lub Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego.
Uwaga! Zaniechanie to ma zastosowanie w dniach od 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
Przykład
Firma Andrat sp. z o.o., która wybrała od roku 2022 opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, nabyła 1000 szt. bandaży medycznych, które następnie przekazała na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w dniu 26 marca. Firma Andrat jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek w wysokości 20%. Firma Andrat nie zapłaci 20% podatku od przekazanych bandaży, ponieważ dostarczyła je na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Przykład
Firma Migna sp. z o.o., która wybrała od roku 2022 opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek, nabyła 200 szt. kamizelek kuloodpornych, które następnie przekazała do zawiezienia na Ukrainę bezpośrednio do żołnierzy walczących na froncie w dniu 26 marca. Firma Migna jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek w wysokości 20%. Firma Migna zapłaci 20% podatku od przekazanych kamizelek z tytuły wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, ponieważ podarowała je bezpośrednio żołnierzom.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Finansów z 18.03.2022 r. w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy (Dz.U. poz. 641).