Umorzenie subwencji z PFR opodatkowane
Jedną z form pomocy w ramach tarczy antykryzysowej było przyznanie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Subwencja ta, po spełnieniu określonych warunków, może być umorzona nawet do 75% jej wartości. Fiskus właśnie potwierdził, że jej umorzenie spowoduje konieczność zapłaty podatku.
Subwencja z PFR
Dotychczas nie było do końca jasne, jak należy podatkowo rozliczyć otrzymanie takiej subwencji. Wcześniej sugerowaliśmy, że subwencja ta nie jest przychodem w momencie jej otrzymania. Aktualnie jest tak, że w chwili jej umorzenia, będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy, tym samym nasze wskazówki – niestety – okazały się prawidłowe.
Interpretacja
Taki bowiem sposób postępowania został potwierdzony w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych (wskazanej poniżej w części źródło). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „o ile sam fakt otrzymania subwencji finansowej jest dla Wnioskodawcy obojętny podatkowo, to jej umorzenie stanowić (już) będzie dla Wnioskodawcy konkretne przysporzenie majątkowe skutkujące koniecznością rozpoznania przychodu”.
W konsekwencji otrzymanie subwencji i jej umorzenie w 75% spowoduje, że finansowo będziesz musiał zwrócić nie 25% ale prawie 40% jej wartości.
Przychód powinieneś rozpoznać z chwilą otrzymania decyzji o jej umorzeniu.
sygnatura interpretacji: 0115-KDIT3.4011.434.2020.3.AWO
Zalecamy:
Pamiętaj, że jeżeli w ramach tarczy antykryzysowej otrzymałeś subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju i zostanie Ci ona w jakiejkolwiek części umorzona, to musisz zapłacić podatek dochodowy od umorzonej wartości.